top of page
  • Projekt Instal

Czym Myć Panele Fotowoltaiczne ?

Pielęgnacja paneli fotowoltaicznych pomaga w ich konserwacji, co może mieć pozytywny wpływ na efektywność w wytwarzaniu energii. W tym artykule postaramy się odpowiedzieć na dość istotne pytanie, odnośnie jak poprawnie czyścić swoje ogniwa. Przez coraz większą popularność mikroinstalacji, więcej osób decyduje się na panele fotowoltaiczne na swoim dachu. Taka inwestycja w odnawialne źródła energii sprawia, że nie tylko stajemy się niewrażliwi na drastyczne podwyżki prądu, ale również przyczyniamy się do lepszego samopoczucia środowiska naturalnego. Dodatkowo mamy możliwość odsprzedania nadwyżki prądu do sieci elektrycznej. Dzięki takiej instalacji, tylko od nas zależy na jaki model postępowania się zdecydujemy. Zakup i montaż to nie wszystko ! Panele fotowoltaiczne, potrzebują regularnego mycia i konserwacji.


Mycie Paneli - Jak się za to wszystko zabrać ?


Pierwszym etapem inwestora będzie podjęcie decyzji, czy samodzielnie zadba o konserwacje instalacji, czy jednak zleci to profesjonalnej firmie. Prawidłowe dbanie o panele, to nie tylko kwestia wizerunkowa. Prawidłowa konserwacja ma wpływ na ich wydajność- nawet o 15%! Przyczyny zabrudzenia są różne: pyły z pobliskich pól, zadymienie, nieczystości pochodzenia zwierzęcego lub roślinnego.


Musimy wybrać czym będziemy myć nasze panele fotowoltaiczne

Zalecane jest stosować dedykowane, specjalistyczne środki, które polecane są przez samego producenta Twoich paneli. Jeśli jednak zdecydujemy się na bardziej domową metodę wystarczy ostrożnie przyrządzony, delikatny roztwór wody z octem. Musimy również mieć na uwadze, dobrze dobrane akcesoria czyszczące, takie jak miękka gąbka lub miękka szczotka. Dlatego nie powinniśmy oszczędzać na tych rzeczach i zaopatrzyć się w akcesoria jak najbardziej profesjonalne. W końcu będą nam służyć przez długie lata. Trzeba zadbać o odpowiednie zabezpieczenie dla osoby myjącej, ponieważ przeważnie instalacja znajduje się na dachu, więc istnieje ryzyko wypadku. Nie musi być to profesjonalny sprzęt, ale pamiętajmy o niezbędnych podstawach bezpieczeństwa. Postępujemy delikatnie, z zachowaniem wszelkich koniecznych środków ostrożności. Zacznijmy również podczas odpowiedniej porze dnia , próbując nie konserwować paneli w ciągu dnia. Najlepiej jest wybrać wieczorną porę, kiedy panele ostygną, gdyż za dnia się nagrzewają.


Koniecznie unikaj !

Zabrałeś się już za czyszczenie swoich paneli ? Nie ? Dobrze ! W tym punkcie dowiesz się czego unikać, żeby nie zaszkodzić swojej ECO inwestycji. Nigdy ale to nigdy, nie korzystaj z pomocy myjki ciśnieniowej. Panele fotowoltaicznej są bardzo delikatne, przez co można je łatwo uszkodzić. Warto pamiętać, że żaden deszcz nie jest tak silny jak moc myjki ciśnieniowej.


Dobrze, ale kiedy mam je myć ?

Rutynowo dwa razy do roku, najlepiej wiosną (po okresie jesienno-zimowym) oraz latem, szczególnie w końcówce lata, zaraz po żniwach.

Jeśli chcemy cieszyć się pełną mocą instalacji.

Gdy widzimy, że są brudne.


0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page