top of page
  • Projekt Instal

Dofinansowanie Fotowoltaika 2021

Fotowoltaika w Polsce Górą ! Jedna z najszybciej rozwijającej się branży w Polsce, nawet w czasach koronawirusa, jest niepowstrzymana. Lecz, czy 2021 będzie dobrym rokiem dla tego sektora ?

2021 - Dalszy rozwój fotowoltaiki w Polsce !


Prognozy dotyczące branży OZE jest bardzo optymistyczna. Wstępne obliczenia wskazują, iż wzrost tego sektora wzrośnie mniej więcej 68%. Głównym powodem, dlaczego wszyscy zaczęli zastanawiać się nad inwestycją w panele na swoim dachu, jest nowelizacja ustawy o OZE, która została wprowadzona w połowie 2016 roku. Dzięki ustalonym opustom, instalacje fotowoltaiczne zaczęły być opłacalną inwestycją dla klientów indywidualnych i firm od 2019, w którym kolejna nowelizacja ustawy, przyznała status konsumenta również przedsiębiorcom. Dodatkowe pobudzenie dla inwestorów stanowi program rządowy "Mój Prąd", który umożliwia dopłatę do mikroinstalacji dla gospodarstw domowych do 5 000 zł. Efekty można było już zauważyć pod koniec 2019, kiedy moc zainstalowanych instalacji wzrosła o ponad 170%, co stanowiło poziom ok 1.3 GWp. Natomiast w roku 2021 szacuje się, że moc fotowoltaiki w Polsce sięgnie 4 GWp !


Dotacje na fotowoltaikę 2021


Pomówmy o finansowaniu PV. Warto podkreślić, iż wraz z końcem 2020 skończy się część programów dofinansowujących rozwój sektora fotowoltaicznego. Programy takie jak Regionalne Programy Operacyjne Dla Województw, Programy Rozwoju Obszarów Wiejskich czy Program Prosument, które miały działać w 2014-2020. Jednak mamy dobrą wiadomość. Budżet Unii Europejskiej na 2021-2027 zakłada dalszy rozwój Odnawialnych Źródeł Energi . Z uzgodnień wynika, iż Polska ma otrzymać łącznie 124 mld euro dotacji bezpośrednich oraz ok. 46 mld w pożyczkach. Wiemy jednak, że na instalacje PV w 2021 wciąż będą środki z innych programów takich jak "Czyste powietrze" czy " Mój Prąd. W niedalekiej przyszłości, możemy spodziewać się dodatkowych środków na instalacje pompy ciepła i przydomowe ładowarki do aut elektrycznych.


Dotacja "Mój Prąd" kontynuowana


Nowy rok i nowa odsłona dofinansowania Aktualne informacje, upublicznione przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska i Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej nie informują dokładnie jakie zmiany czekają nas w nadchodzącej edycji dofinansowania. Pewne jest, że będzie on kontynuowany, a dodatkowo jego forma będzie zbliżona do odsłony z dotacji, która kończy się w grudniu 2020.

Warto dodać, że tegoroczna edycja programu Mój Prąd była rozchwytywana przez inwestorów. Szacuje się, iż dziennie trafiało nawet 1000 wniosków o dofinansowanie. Stąd też twierdzimy, że niezależnie od warunków, na jakich będzie przebiegała kolejna odsłona programu, z pewnością warto być w ciągłej gotowości i uważnie śledzić udostępniane przez ministerstwo informacje. Dzięki czemu będziemy w stanie wysłać wniosek we wcześniejszym terminie, co pozwoli nam zwiększyć szanse jego pozytywnego rozpatrzenia. Dobrą rzeczą w przyszłorocznej kampanii są zapewnienia rządu, że liczba prosumentów zostanie w przyszłym roku znacząco zwiększona – z limitu niespełna 300 tys. osób w roku 2020 nawet do miliona. Dodatkowo oprócz dotacji na panele fotowoltaiczne do kolejnej edycji programu mogą zostać dodane:

  • Dotacje na instalacje pomp ciepła

  • Wsparcie dla osób, którzy zdecydują się na stworzenie własnych magazynów energii

  • Dofinansowanie na domową stacje ładowania samochodów elektrycznych

Oficjalna wersja programu może zostać rozbudowana o inne aspekty odnawialnych źródeł energii, nie wspomniane wyżej. Z wypowiedzi osób kierujących projektem możemy wnioskować, że zasięg programu oraz ilość proponowanych przez niego rozwiązań ulegnie w przyszłym roku dodatkowemu rozszerzeniu. W tym momencie, nie pozostaje nam nic innego, jak tylko czekać na ostateczną decyzję ministerstwa oraz przygotowywać plan budowy naszej własnej instalacji fotowoltaicznej.

0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page